Haber

ABD ve Güney Kore, İran’ın 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılmasını tartışıyor

İran’ın ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle Güney Kore’de tuttuğu 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılmasını sağlamak için Washington ile Seul arasında görüşmelerin yapıldığı bildirildi.

Güney Kore’nin “The Korea Economic Daily” gazetesinin haberine göre, Güney Kore ve ABD, İran’ın Güney Kore’deki bankalarda tuttuğu 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılmasının yollarını fiyatlıyor.

Gazetenin haberine göre Seul’deki hükümet kaynakları, Güney Kore’nin İran fonlarının serbest bırakılması konusunda ABD ile anlaşması halinde İran’ın bu fonları sadece Birleşmiş Milletler (BM) aidatlarını ödemek ve sağlık için insani amaçlarla kullanmasına izin verileceğini belirtti. harcamalar. .

Ancak serbest bırakılan fonların doğrudan İran’a değil, komşu Ortadoğu ülkelerindeki İran bağlantılı banka şubelerine aktarılacağı belirtildi.

Gazeteye konuşan Güney Koreli bir yetkili, “Her şey planlandığı gibi giderse, İran’la gergin ilişkimizin önemli ölçüde düzelmesini bekliyoruz” dedi. sözlerini kullandı.

İran, ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle varlıklarına erişemiyor

İran, Güney Kore’nin 2018 öncesi petrol ihracatından elde ettiği ve bu ülkedeki bankalarda tuttuğu 7 milyar dolarlık dövize ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle erişemiyor.

ABD’nin NBC News televizyonu, 15 Şubat’ta Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Tahran ve Washington’ın, iki ülkedeki tutukluları takas etmek ve İran’ın Güney Kore’de tuttuğu milyarlarca doları serbest bırakmak için Katar ve İngiltere aracılığıyla dolaylı görüşmelerde bulunduğunu duyurdu. .

Son olarak 27 Nisan’da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin adı açıklanmayan bir sözcüsü, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Amerika’nın Sesi’nin Farsça servisine yaptığı açıklamada, İran’ın Güney Kore bankalarında dondurulan 7 milyar dolarlık varlığını kullanabileceğini duyurdu. insani yardım malzemeleri satın almak.

haber-eyyubiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu