Haber

Almanya, Ukraynalı eski askerin Kuzey Akım patlamalarına karıştığından şüpheleniyor

Alman yetkililerin, orduyla bağlantılı olabilecek bir Ukraynalının Kuzey Akım boru hatlarının sabotajına karışıp karışmadığını araştırdığı bildiriliyor.

Kamu yayın kuruluşları NDR ve WDR’nin haberine göre, soruşturmayı yürüten komisyon, geçen yıl Rusya-Avrupa deniz altı gaz boru hatlarına saldırı düzenlemek üzere ülkeye gittiğinden şüphelenilen 20’li yaşların ortasında Ukraynalı bir kişinin kimliğini belirledi.

Söz konusu zanlının, Eylül 2022’de Almanya’nın kuzeyindeki Rostock’a giden, sahte pasaportlarla yat kiralayan ve Baltık Denizi’nin altından geçen Kuzey Akım boru hattına patlayıcı yerleştiren altı kişiden biri olduğu düşünülüyor.

?Alman polis kaynaklarının basına verdiği bilgiye göre, isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kişi “Stefan M.” kendi adına sahte bir Rumen pasaportu kullandı.

İlk belirlemelere göre bu kişi daha önce Ukrayna ordusunda görev yaptı ve Kiev’in güneydoğusundaki bir kasabada yaşıyor.

Savcılığın, sabotajın Rusya tarafından düzenlenen bir “sahte bayrak” operasyonu olabileceğini ve faillerin Ukrayna’yı suçlamak için arkalarında asılsız deliller bırakmış olabileceklerini göz ardı etmediği öğrenildi.

Ukrayna defalarca olayla hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı ve Alman hükümeti daha önce Kuzey Akım doğal gaz boru hattı sınırındaki patlamalarla ilgili “aceleci sonuçlara” varılmaması konusunda uyarıda bulundu.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü de soruşturmanın devam ettiğini ve Federal Savcılığın konuyla ilgilendiğini belirterek yorum yapmaktan kaçındı.

haber-horasan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu