Ekonomi

Çin’den sıfır Kovid politikasına bağlılık vurgusu

Şinhua Haber Ajansı’nın Şi Cinping’in başkanlık ettiği ve Kovid denetim süreçlerini güzelleştirmeyi amaçlayan bir Politbüro Yürütme Komitesi toplantısına dayandırdığı haberine nazaran Çin, ülkenin sıfır Kovid stratejisine bağlı kalması gerektiğini lakin daha kesin ve gayeye yönelik Kovid denetim yolları geliştirmesi davetinde bulundu.

Uygulanan Sıfır Kovid stratejisi son devirde Çin’i birçok istikametten olumsuz etkiliyor. Apple’ın Çin’de en büyük iPhone tesisinin bulunduğu kent olan Zehngzhou’da karantina uygulaması kaldırılmasına karşın ortalarında iPhone fabrikasının da bulunduğu kentin kimi bölgeleri hâlâ yüksek riskli olarak kabul edilmişti.

Kararın “iPhone City” olarak bilinen fabrikaya giren ve çıkan mal akışını sınırlarayak ABD’de yaklaşan Şükran Günü ve Black Friday’de iPhone satışlarını etkileyeceği öngörülmüştü.

Öte yandan alınan tedbirlerin iktisatta bıraktığı hasarla birlikte Çin varlıklarından yatırımcı çıkışları da hızlanmaya başladı. Institute of International Finance datalarına nazaran Eylül ayında Çin varlıklarından çıkış 2,1 milyar dolar olurken bu sayı Ekim ayında 8,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Öte yandan geçtiğimiz hafta ülkenin sıfır Kovid stratejisinde gevşemeye gideceği beklentileri emtia ve pay senedi piyasalarında ralli yaşanmasına neden olmuştu. Lakin devam eden süreçte beklentilerin zayıflamasıyla sanayi metalleri de kayda bedel ölçüde gerilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu