Ekonomi

Sonbaharda çam ormanlarında kendiliğinden ortaya çıkan çınar ağaçlarının bolluğu satıcıları sevindiriyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine ve yağış olmamasına rağmen sonbaharda çam ormanlarında doğal olarak yetişen Çıntar’ın bolluğu satıcıları sevindiriyor.

Türkiye’nin birçok bölgesinde doğal ortamlarda üreyen ve bölgeye göre farklı isimlerle anılan Çıntar, sonbahar aylarında yağan yağmurların ardından çamlık alanlardan toplanıyor. Kırsal kesimde vatandaşların geçim kaynağı haline gelen Çıntar, kilosu 130-150 lira arasında alıcı buluyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde hafta içi her gün çok sayıda köylü tarafından halk pazarına getirilen Çıntar, değerli olmasına rağmen vatandaşlar tarafından tüketiliyor. Üreme alanı bulmanın sorun olduğunu belirten vatandaşlar, “Bulmak kadar toplamak da zordur. Sonbahar aylarında yağış iyi olursa bol üreme olur. Sonbahar aylarında ise yağış görülmedi. Son birkaç yıldır öyle. Zaman zaman hafif yağmur da oluyor. Bölgemiz yağış alırsa bol miktarda çoğalır. “Çıntar’ın bereketi fiyatlara da yansıyor. Şu anda Çıntar durumuna göre 130-150 lira arasında alıcı buluyor” dediler. – MUĞLA

habergermencik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu