Haber

Türkiye Radyo Amatörleri Derneği deprem tatbikatı düzenledi

Türkiye Radyo Amatörleri Derneği (TRAC), geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin yıl dönümünde 9 bölgede deprem tatbikatı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye’yi şok eden deprem, 11 il, 124 ilçe ve 6 bin 929 köyü etkiledi. Depremde 53 bin 537 kişi öldü, 107 bin 213 kişi de yaralandı. Depremin yıl dönümü nedeniyle bugün hayatını kaybedenler için anma etkinlikleri düzenlenirken, Türkiye Radyo Amatörleri Derneği (TRAC) tarafından Türkiye genelinde 9 bölgede “6 Şubat Depremi Anma ve TRAC Şubeleri Afet İletişim Tatbikatı” gerçekleştirildi. .

Türkiye Radyo Amatörleri Derneği Burdur Şubesi’nin Burdur’da gerçekleştirdiği tatbikata 18 personel katıldı. Tatbikatın senaryosuna göre İstanbul’da meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından 1’inci bölge, 2’nci bölge ve 3’üncü bölgedeki şube ve temsilcilikler alarma geçti. 2. Bölgede bulunan Türkiye Radyo Amatörleri Derneği Burdur Şube Başkanı İzzet Nedim Salman koordinatörlüğünde alarma geçen ekipler, durum ve yapılan hazırlıklar hakkında merkeze bilgi verdi.

Ekiplerin kısa sürede hazırlıklarını tamamladığı ve gelecek talimatlara göre hareket edeceği bilgisi verilen merkez operatörü Salman, diğer bölge uyum görevlileriyle iletişimde kalarak güzergahlarla ilgili aldığı bilgileri ekiplerle paylaşarak, grupların deprem bölgesine en kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi sağlandı. Tatbikatın ardından açıklama yapan Türkiye Radyo Amatörleri Derneği Burdur Şube Başkanı İzzet Nedim Salman, “Bildiğiniz gibi 6 Şubat Depremi’nin yıl dönümünün acısını hâlâ yaşıyoruz. Biz Radyo Amatörleri Derneği olarak , farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye genelinde senaryoya dayalı bir tatbikat gerçekleştirdi. Türkiye Radyo Amatör Şubeleri ve Türkiye’nin her yerindeki temsilcilikler isteğe bağlı ve profesyonel olarak katıldı. Döngülerimiz ve çalışmalarımız halen devam ediyor. Biz Burdur şubesi olarak böyle bir döngüyü gerçekleştirdik. Amacımız onlara yaptıkları işi hatırlatmak ve 18 ekibimizi nasıl yönlendirebileceğimizi uygulamalarını sağlamak. “Arkadaşlar kendilerine verilen görevleri harfiyen yerine getirdiler. Olmaları gereken yerdeydiler” dedi. – BURDUR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu